ABENOMIC`A

Abe abenomica
Abe Shinzo[5]

Turbūt pats populiariausias žmogus Japonijoje, apie kurį nuolat šneka ir užsieniečiai, ir patys vietiniai yra Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe. Šis asmuo, 2012 metais buvo antrą kartą išrinktas eiti ministro pirmininko pareigas. Ir tik spėjęs įsikurti, jis pradėjo įgyvendinti ambicingus planus, kurie turėtų užtikrinti pastovų, trečiosios didžiausios pasaulyje ekonomikos, augimą.  Dėl planų ambicingumo ir nestandartinių priemonių, visa programa yra praminta Abenomic`a.    

Abenomic‘a, galima teigti, susideda iš trijų pagrindinių elementų. Pirmiausia, siekiant pagerinti Japonijos eksportą ir sugeneruoti 2 % infliaciją, šalis spausdino papildomus 60–70 trilijonų jenų, kurie per dvejus metus, nuo 2012 kovo, dvigubai padidino grynųjų pinigų kiekį rinkoje.

Trečioji yra struktūrinė reforma, skirta įvairiomis priemonėmis paskatinti Japonijos industrijų augimą.  Šios priemonės palengvina darbuotojų atleidimo tvarką įmonėse, siekia didinti moterų darbo jėgos augimą, gerinant vaikų priežiūros sistemą [4] ir t.t. Naujais įstatymais siekiama restruktūrizuoti medicinos ir komunalinių paslaugų sektorių bei modernizuoti žemės ūkio sektorių.

Japonai labai pesimistiškai nusiteikę savo šalies ateities atžvilgiu, tačiau Abe yra palaikomas apie 70 % piliečių (kai Obamą palaiko apie 45 %) [2]. Tad nestebina ir tai, kad Japonijoje tiesiog „tvyro pokyčiai ore“. Tačiau ar drastiškos reformos gali pakeisti įsisenėjusias dviejų dešimtmečių problemas per trumpą laiką?…Jau dabar Abenomic‘a susilaukia daug kritikos, nes jau dabar fiskalinis deficitas yra du kart didesnis nei BVP. Ši politika taip pat lėmė jenos kurso kritimą JAV dolerio atžvilgiu [3], ir tai padidino eksportuotojų pelną, nes japoniškos prekės atpigo. Tikimasi, kad įmonės, gaudamos didesnį pelną, padidins darbuotojų atlyginimus ir kitas išlaidas. Taip pat žmones neramina smarkiai išaugusios elektros kainos (dėl silpno jenos kurso ir iškastinio kuro importo kainų).

Kažkada Abe agitavo, kad norint išspręsti senėjančios Japonijos visuomenės ir mažo vaikų gimstamumo problemas, reikia sudaryti moterims sąlygas nedirbti, būti namie ir auginti vaikus. Tada statistika parodė, kad šeimos turi daugiau vaikų, kuriose abu tėvai dirba. Tad kai realybė pasirodė, jog didesnės šeimos pajamos tiesiogiai susijusios su vaikų skaičiumi, politika pasikeitė. Tačiau Japonijoje per daug patogu moterims nedirbti (apie tai smulkiau papasakojau – „Moteris Japonijoje“ skiltyje), ir situacija tikrai nepasikeis per trumpą laiką… Bet vis dėlto, man patinka japonų pasakymas, kad tūkstančio mylių kelionė prasideda nuo pirmų žingsnių. Tad pirmi žingsniai atgaivinti šalies ekonomiką padaryti, kas bus toliau– pamatysime…

Šaltinis: http://www.lastauskaite.com/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *