Furoshiki – japonų dovanų pakavimo menas

Furoshiki – tai praktiška „audeklo ir mazgelių“ kultūra, kuri dabar naudojama kaip dovanų įpakavimo būdas arba įvairių daiktų (vaisių, knygų ir pan.) maišas. Vietoj audeklo buvo pradėti naudoti plastikiniai maišeliai ar vyniojamasis popierius,  tačiau išpopuliarėjus kalboms apie ekologiją ir popieriaus taupymą, Furoshiki vėl pradėtas plačiai naudoti.  Japonijoje dovanos pakuojamos ypatingai kruopščiai. Čia svarbu ne tik pati dovana, bet ir jos įpakavimas.  Per tai išreiškiami jausmai, meilė bei estetika.

Svarbiausi Furoshiki elementai yra audeklo kvadratas ir mazgelių rišimo variantai. Audeklas naudojamas įvairus:  nuo šilko ir medvilnės iki viskozės ir nailono. Svarbu, kad medžiaga būtų lengvai krintanti,  ne per plona ir audeklo kvadratas ne per didelis. Audeklo dydžiui nėra apribojimų, tačiau patys populiariausi kvadrato kraštinių dydžiai yra 45 cm, 68-72 cm.

Furoshiki atsirado VIII amžiuje vertingiems dalykams (muzikantų kostiumams, vienuolių budistų aprangai) supakuoti. Pagrindinis tikslas buvo apsaugoti vertybes ir jas pernešti. Tačiau tai buvo vadinama Tsutsumi. Furoshiki pavadinimas atsirado tarp XVII-XIX amžių, kai išpopuliarėjo viešosios pirtys. Furoshiki tuomet buvo naudojami kaip prausimosi reikmenų ir švarių rūbų maišai, o viešoje pirtyje tas pats audeklas buvo tiesiamas kaip vonios kilimėlis. Turtingos šeimos pradėjo užsakinėti įvairių dydžių vestuvinius furoshiki su išsiuvinėtais giminės herbais, simboliais bei linkėjimais jauniesiems.

Furoshiki labai išpopuliarėjo, kai XIX  a. pr. į Japoniją buvo įvežta medvilnė. Žmonės ėmė daugiau keliauti ir vežiojosi su savimi asmeninius daiktus, o pirkliai juose gabendavo savo prekes. Dar didesnį populiarumą Furoshiki įgavo XIX-XX amžių  sandūroje , kai atsirado automatizuota tekstilės pramonė. Būtent tada ir atsirado dovanu pakavimas šia technologija. Vestuvių tradicijoje Furoshiki taip pat išplito. Jame buvo laikomas jaunosios kraitis.

Po Antrojo pasaulinio karo Furoshiki buvo praktiškai išnykęs, dėl sparčiai plintančios Amerikos tradicijos – kartoninių, plastikinių dėžių, plastikinių maišelių prekybos centruose ir pan. 2006 m. aplinkos pasaugos ministras Ms. Yuriko Koike skatino atgaivinti senąją tradiciją ir naudoti Furoshiki siekiant sumažinti atliekų kiekį Japonijoje bei pasaulyje. Dabar tradicija tapo verslu – siūlomos dovanų pakavimo pakavimo paslaugos, parduodami stilingi Furoshiki maišeliai kompiuteriams, knygoms ir pan.

Kaip supakuoti dovaną Furoshiki būdu galite pamatyti šiame video:

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *