Iškilmingos skyrybos

Skyrybų vakarėliai – nauja mada Japonijoje. Kaip kad viename savo straipsnyje rašė A.Čekuolis: „Kas pasakė, kad skyrybos būtinai turi būti niūrios – teismai, atodūsiai, ašaros, kaltė be galo verčiama vienam kitam? Net peštynių pasitaiko, ką jau kalbėti apie vienos ir kitos pusės skleidžiamas paskalas. Tačiau japonai mano, jog gyvenimas per daug trumpas, kad būtų galima taip eikvoti jo dienas.“

Daugeliui tikriausiai smalsu, kaip visgi vyksta tos modernios japoniškos skyrybos? Ogi labai panašiai kaip ir vestuvės. Šiame renginyje dalyvauja ne tik abu sutuoktiniai, bet ir jų artimieji. Šventės kaltininkai dėvi puošnius drabužius, kai kurie pasirenka įdomius aprangos simbolius. Kaip kad japonė Miki Saito skyrybų ceremonijos metu vilkėjo suknelę nugara į priekį. Suknelės dizaineris Akiue Go sako, kad suknelės stilius buvo pasirinktas dėl to, kad gražiausiai atrodytų buvusiai jaunajai nueinant.

Kaip ir tuoktuvių metu, aukso žiedus sutuoktiniai padeda ant padėkliuko, vėliau šintoistų šventikas, notaras ar savivaldybės tarnautojas padeda žiedus ant  priekalo, kur žiedai, skambant muzikai, specialiu kūju sudaužomi. Ant kūjo yra vaizduojama varlės galva, kadangi Japonijoje varlė laikoma permainų simboliu.

Po žiedų sudaužymo, pakeliamas tostas už tai, kad jaunųjų keliai daugiau nesusikirtų ir buvę sutuoktiniai atsisėdę į skirtingas rikšas išvažiuoja į priešingas puses. Tai simbolizuoja naują atskiro gyvenimo etapą.

Tokios iškilmingos skyrybų ceremonijos – nauja tradicija. Nors skyrybų vakarėlių gimtinė neabejotinai yra JAV pramogų sostinė Las Vegas, tačiau populiarumu Japonijai neprilygsta. Skyrybų ceremonijos pradininkas Japonijoje, Hiroki Terai, iškilmingų skyrybų ceremoniją pirmą kartą surengė, kai padėjo draugui suorganizuoti skyrybas. Dabar verslininkas įsteigė skyrybų tarpininkavimo agentūrą ir teigia, kad nespėja atsiginti nuo užsakymų, mat užklausų skaičius per metus siekia 900. Jei XXa. Japonijoje skyrybų skaičius buvo itin mažas, tai 2008 metai jis jau siekė kelias dešimtis tūkstančių ir toliau yra linkęs didėti.

Japonijoje netgi įsteigti „Skyrybų rūmai“, kai kuriuose šaltiniuose įvardijami kaip „Skyrybų vila“. Tai puošnus pastatas, dekoruotas tradicine puošyba, kuriame vyksta skyrybų ceremonija. Čia apeigoms vadovaujantis asmuo pasitinka porą, dažnai jai įteikia simbolinę dovaną (pvz. valgymo lazdelių komplektą), pasako iškilmingą kalbą, kurios esmė, kad du žmonės pradeda naują gyvenimo etapą. Vėliau vakarėliai pratęsiame restorane, kur jaunieji sėdi prie atskirų stalų. Sakant tostus keliami ne alkoholio, o žaliosios arbatos indeliai. Maistas tokių pietų metu paprastai būna tradicinis japonų – žuvis, jūros gėrybės, ryžiai ir t.t.

Tokių skyrybų kaina yra apie 55tūkstančiai ienų (1,8tūktst. litų). Verslininkas Hiroki Terai neįžvelgia vien verslo skyrybose ir teigia, kad pradėjo šias ceremonijas „… nes kilo mintis, kad turėtų būti teigiamas būdas nutraukti santuoką ir gyventi toliau, brangių žmonių akivaizdoje pasižadant iš naujo pradėti gyvenimą“. Tiesa, jei ir laikytume iškilmingas skyrybų ceremonijas tik verslu jis labai perspektyvus, nes sparčiai plečiasi ne tik šalies viduje, bet ir kaimyninėse šalyse, kadangi skyrybų agentūra gauna užsakymus iš Seulo bei Pietų Korėjos.

Psichologai skyrybų ceremoniją vertina teigiamai, kadangi ji žymi emocinį finalą, kai sutuoktiniai pajuntą, jog pradeda naująjį etapą. Tiesa, skyrybų vakarėlis turi prasmę tik tuo atveju, jei jis simbolizuoja naujo gyvenimo pradžią. Tokia ceremonija kai kada poroms padeda suprasti, kad visgi dar ne viskas išbandyta, kad išsaugoti santuokai, ir būtent ceremonijos jie metu nusprendžia likti drauge.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *