Kimono

Kimono yra tradicinis japonų rūbas, jis dažniausiai yra siuvamas iš šilko, kartais yra naudojama medvilnė ar poliesteris. Kimono istorija prasideda VII – VIII a., o gal ir dar anksčiau. Manoma, jog pats žodis „kimono“ yra kilęs iš japoniško posakio „kiru-mono“ – „daiktas, kurį nešioja, dėvi“, kadangi tai buvo kasdieninis japonų rūbas. Dabar jis vilkimas tik ypatingomis progomis, nors Japonijoje dar galima sutikti ir kasdien kimono vilkinčių žmonių.

Kimono – tai „T“ raidės formos chalatas, siekiantis  kelius , su labai ilgomis rankovėmis. Neatsiejama kimono dalis obi, platus diržas juočiamas ant kimono, kurio plotis 30-35 cm, o ilgis – 3-4 m. Obi būna toks pats spalvingas, bet dažniausiai visiškai kitokios spalvos nei yra pats kimono. Įdomu tai, kad kimono yra vieno dydžio, todėl dažnai galima matyti moteris atsiraitojusias šį tradicinį apdarą. Aukšti ar apkūnūs žmonės kimono siuvasi pagal individualius užsakymus. Įprastinė kimono kaina yra didelė, tad jei siuvamas pagal užsakymas gali kainuoti net iki keliolikos tūkstančių litų, todėl Japonijoje neretai kimono žmonės siuvasi patys ar perka dėvėtus.

Tais laikais kai kimono buvo dėvimas kasdien, šventiniai ir kasdieniai kimono labai skyrėsi. Kiekvienai dienai skirtas kimono buvo griežto, tiesaus, gana laisvo sukirpimo chalatas, susiaučiamas į kairę pusę, be segtukų ir kišenių. Mažas kosode rankoves pakeitė ilgos ir plačios, kartais net kulkšnis siekiančios rankovės. Jų kraštus moterys susukdavo į mazgą ir naudodavo kaip savotiškas kišenes šukoms, plaukų smeigtukams ir panašiems dalykėliams sudėti. Vyriško kimono rankovės buvo trumpesnės ir siauresnės. Likusios drabužio dalys savo forma niekuo nesiskyrė nuo moteriškojo kimono. Iškilmėms skirtas kimono vadinasi reifuku. Jis buvo dėvimas vestuvių, laidotuvių, iškilmingų priėmimų, naujųjų metų sutiktuvių progomis, ypatingai oficialių arbatos ceremonijų metu.

Kimono dažniau dėvi moterys, nei vyrai. Moteriški kimono dažniausiai yra labai spalvingi ir išmarginti gėlėmis, drugeliais ir kitais gamtos motyvais .Vyrai jį velkasi tik per vestuves ir arbatos gėrimo ceremonijas. Vyrų kimono susideda iš dviejų dalių: haori(viršaus) ir hakama (apačios).

Reifuku tipui priskiriamas ir tradicinis nuotakos rūbas – ilgas, kartais su žeme siekiančiu šleifu kimono ir specifines formos baltas galvos apdangalas cuno-kakusi. Pagal japonų papročius jis turi slėpti būsimosios žmonos „pavydo ragus“. Nuotakos drabužiuose vyrauja puikiai tarpusavyje derančios raudona ir balta spalvos. Jos simbolizuoja nekaltybę ir moteriškumą. Ceremonijoms skirtas vyriškas drabužis privalo būti juodos spalvos. Jis šiek tiek paprastesnis ir mažiau sluoksniuotas nei moteriškas. Vyrišką reifuku sudaro juodas kimono su baltais herbais mon (jie būdingi ir tamsiems moteriškiems kimono). Toks drabužis vadinamas moncuki. Viduramžiais mon buvo įžymių, garsių šeimų herbas. Šiais laikais mon ant vyriškų reifuku gali simbolizuoti ir ne šeimos herbą, o priklausymą religinei organizacijai ar korporacijai. Ant kimono susegamas stambiai plisuotas sijonas hakama, skeltas per vidurį ir prisegamas (susiuvamas) iš apačios, sudarydamas kažką panašaus į kelnes-sijoną. Kostiumą užbaigia palaidine chaori. Vyriškas chaori siuvamas iš tankaus tamsaus šilko be jokių papildomų dekoracijų. Moteriškam chaori priešingai, būdingas puošnumas ir dekoratyvinių detalių gausa.

Kimono apsirengimas yra daugybe taisyklių perpintas procesas. Japonai netgi lanko specialius būrelius kur mokosi, kaip reikia taisyklingai dėvėti kimono ir apsijuosti obi bei kaip juos parinkti. Netgi yra specialistai „kimono aprengėjai“, kurie esant reikalui pagelbėja.

Kimono – tai ne vien drabužis. Į šią sąvoką taip pat įeina speciali avalynė, priekyje lyg kanopa skeltos kojinės, apatiniai baltiniai, aksesuarai: moterims – maža rankinė ir vėduoklė, vyrams – dėžutė inro. Ji gaminama iš medžio, kuris padengiamas auksiniu ar spalvotu laku, puošiamas piešiniais, inkrustacijomis. Dėžutė inro skirta vaistams, aromatinėms žolėms, pastilei (konditerijos gaminys iš trintų vaisių) laikyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *