Kokeshi lėlės

Vienas iš Japonijos unikalių bei ištobulintų menų – lėlių gamyba. Jų yra labai įvairių.Kiekviena rūšis skiriasi forma, naudojama medžiaga bei yra išskirtinai būdinga tik tam tikram regionui.

Tradicinės kokeshi gaminamos  šiaurės ir rytų regionuose iš beržo, kuris tose vietose yra retas medis. Jų gamybai naudojama unikali japoniško medžio tekinimo technika, kuri nėra sudėtinga, bet reikalauja daug laiko. Nukirsta mediena turi pailsėti apie pusę metų, po iš medienos yra formuojama forma. Vėliau dar kartą šlifuojama ir tik tada dažoma.

Šioms lėlėms būdinga puikus spalvų suderinimas bei paprastumas, dažniausiai lėlės turi moters veidą, neturi nei rankų nei kojų. Nudažius kokeshi yra padengiamos specialiu vašku, kad apsaugotų spalvas nuo blukimo.

Kokeshi lėlės galima skirtyti į tradicines ir autorinės. Tradicinės kokeshi yra vietinio meno pavyzdžiai, kurių istorija siekiaEdo periodo pabaigą. Tradicinės kokeshi toliau dar skirstomos pagal jas gaminančių dirbtuvių vietovę: Naruko, Tsuchiyu, Miyagi ir pan. Tokioms meistrų namų lėlėms būdingi saviti bruožai ir dizainas. Šių lėlių gamyboje naudojama technika perduodama iš meistro mokiniui iki pat šių dienų. Autorinės kokeshi – tai autoriniai individualių meistrų darbai.

Kokeshi lėlės naudojamos žaisti vaikams, tačiau turi ir stiprius ryšius su religija. Pasak kai kurių legendų, kokeshi įkūnija vaikų dvasias.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *