Kuo ypatinga MATCHA

Kuo ypatinga MATCHA arbata, užkariaujanti vis daugiau gurmaniškų ir sveikuoliškų sielų? Komentuoja gastronomijos apžvalgininkė.large

http://www.ziniuradijas.lt/epizodas/2016/05/12/kas-skanesnio-sefe/57723

Žalios spalvos kokteiliai ir latė, žalias šokoladinis pyragas, žali ledai, saldainiai ir desertai. Atrodo, kad pasaulis jau kurį laiką turi naujos spalvos ir skonio kodą, o tas kodas vadinasi mača.

Kadaise mača, skaisčiai žalios spalvos žaliosios arbatos milteliai, buvo naudojami vien rituališkoms japoniškos arbatos gėrimo ceremonijoms budistų vienuolynuose. Šiandien mača arbatos gėrimas Japonijoje – tai ir meditacija, ir statuso ženklas, ir pasididžiavimo šimtametėmis tautinėmis tradicijomis išraiška.

Mača arbata nė iš tolo neprilygsta tradicinei žaliai arbatai. Sakoma, kad savo savybėmis mažytis puodelis mačos atstoja net 10 puodelių įprastos žaliosios arbatos. Mača turi net 137 kartus daugiau antioksidantų nei tradicinė arbata. Smalsu, iš kur toks skirtumas? Juk užplikę tradicinę arbatą, geriame vien jos nuovirą, tuo tarpu gerdami mača suvartojame ir pačius vertingų arbatžolių miltelius.

Skirtingai nei kava, puodelis mačos ryte jus ne tik pažadins iš miegų, jis išlaikys dėmesį, ramybę, žvalumą ir koncentraciją per visą dieną. Sako, kad budistai vienuoliai tik dėka mačos gebėdavo sukoncentruoti dėmesį nesibaigiančioms meditacijoms.

Išraiškingiausiai mačos skonį galima pajausti geriant tradicinę japonišką arbatą. Kažkada man pačiai teko dalyvauti dvi valandas trukusioje arbatos gėrimo ceremonijoje, kuri paliko nepamirštamą įspūdį. Kiekvienas ceremonijos dalyvis privalo elgtis griežtai pagal nusistovėjusias taisykles ir tradicijas. Svečiams dera ne tik žinoti kaip ir kur atsisėsti, kada nusilenkti, kaip pasukti puodelį ragaujant gėrimą ir kaip mėgautis arbata, bet net kokius žodžius dera pasakyti (jei išvis dera kalbėti!) ceremonijos metu. Ne be reikalo vien tam, kad taptum visavertis japoniškos arbatos gėrimo ceremonijos svečias, tenka intensyviai mokytis ne trumpiau nei trejus metus.

O ką jau bekalbėti apie meistrus, diriguojančius mačos gėrimo ceremonijai! Šie arbatos pateikimo meno mokosi ne trumpiau nei dešimtmetį. Pradžioje, pavyzdžiui, praktikuodamiesi kaip užsklęsti duris prasidedant ceremonijai, kaip judėti arbatos gėrimo kambaryje, arba kokia eilės tvarka nusilenkti ceremonijos svečiams…

Tačiau grįžkime prie mačos. Ceremoninė mačos arbata – tai tirštos konsistencijos tamsiai žalios spalvos gėrimas, pagamintas iš mačos arbatos miltelių ir trupučio karšto vandens. Milteliai su vandeniu plakami specialia bambukine šluotele, kol tampa vientisa puria mase. Yra ruošiamos skirtingos mačos arbatos – vienos skystesnės, o kitos tirštos tarsi kisielius. Prie mačos arbatos skonio reikia priprasti – jis koncentruotas ir intensyvus, ilgai išliekantis burnoje.

Tačiau mačos arbatos milteliai, kurie yra ne kas kita kaip sudžiovinti ir sutrinti patys jauniausi ir šviežiausi aukščiausios kokybės arbatmedžio lapeliai, šiandien naudojami ne vien japoniškuose arbatos ceremonijų namuose. „Starbucks“ jau kuris laikas gamina milžinišką populiarumą turinčias mača latė ir frapučino, o prisiekę dietų šalininkai mėgaujasi rytiniais maįos kokteiliais, suteikiančiais žvalumo ir veiksmingai deginančiais riebalus. Mano šeima neįsivaizduoja deserto be namuose pagamintų mačos ledų kaušelio, o prieš treniruotę sporto salėje geriausias energijos užtaisas – riešutų, datulių ir mačos arbatos užkandis.

Vitaminai, antioksidantai, medžiagos, skatinančios metabolizmą ir stabdančios vėžinių ląstelių augimą – tai tik dalis ilgo sąrašo naudingų mačos arbatos savybių. Instagramas plyšta nuo vis naujų nuotraukų su žalios spalvos delikatesais, o maisto apžvalgininkai pristato vis naujus produktus, atsirandančius parduotuvių lentynose: kreminę mačos avižų košę, „KitKat“ mačos šokoladukus, „Oreo“ sausainius su žaliu mačos kremu, „Haagen Daaz“ ledus ant pagaliuko, aplietus žaliu mačos šokoladu. Pamišimas dėl mačos pamažu apima net kosmetikos sektorių – neseniai buvo pristatyta detoksikuojanti mačos veido kaukė, o natūralios medicinos specialistai sukūrė matcha kapsules tiems, kurie neturi laiko meditacijai prie arbatos puodelio.

Todėl panašu, kad šį pavasarį, jei norite būti ir madingi, ir sveiki, tiesiog būtina atrasti žalius mačos miltelius.

 

Parengė  Nida Degutienė

Šaltinis: http://www.ziniuradijas.lt/naujiena/2016/05/16/gerimas-atstojantis-10-puodeliu-iprastos-zaliosios-arbatos/58031

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *