„Mūsų gyvenimai susijungia pražydus vyšnioms…“

命二つの中に生きたる桜かな

松尾 芭蕉

Mūsų gyvenimai susijungia pražydus vyšnioms…

/Japonų poetas Matsuo Bashō/

 

Kaip ir kiekvieną pavasarį, neseniai Japonija pradėjo puoštis žydinčiomis sakuromis. Tai reiškia, kad kelias artimiausias savaites populiariausiose sakurų stebėjimo vietose vyks hanami šventė (jap. 花見 – žiedų  žiūrėjimas), apie kurią greičiausiai žino kiekvienas Japonijos entuziastas. Tačiau kokia yra šios, ilgus šimtmečius trunkančios, tradicijos kilmė ir prasmė?

Pagal seniausią rašytinį šaltinį, žydinčių sakurų stebėjimas prasidėjo dar VIII a., kai gėles mylintis imperatorius surengė pirmąjį hanami Šinseno šventykloje. Iš pradžių šventėje dalyvaudavo vien imperatoriai bei rūmų gyventojai, tačiau palaipsniui ji paplito ir tarp žemesniųjų Japonijos luomų. Sakurų reikšmę tuo metu sustiprino ir išleistas „Kokinšu“ poezijos rinkinys.

Hanami, kaip ir visos japonų kultūros proveržiu tapo Edo    laikotarpis (jap. 江戸時代; 16031868), kadangi net du amžius Japonija gyveno taikoje. Palankios sąlygos leido Edo žmonėms atsitraukti nuo karų ir susitelkti ties savos kultūros puoselėjimu. Tuo metu sostinėje buvo pasodinta daugybė sakurų medžių ir sukurta dar daugiau vietų hanami.

Šiuo metu hanami yra viena iš nedaugelio japoniškųjų tradicijų, beveik nepakitusių nuo atsiradimo pradžios. Šios šventės prasmė yra kiek daugiau, nei vien grožėjimasis žiedais. Japonams sakuros simbolizuoja gyvenimo ciklą, kurio laikiną grožį ir žymi trapūs žiedai. Kartais net sakoma, kad hanami metu japonai pasąmoningai prisimena savo protėvius.

Šiuolaikinis hanami šiek tiek primena europietiškas iškylas parkuose – dažniausiai japonai, su šeimomis ir draugais, keliauja į populiariausias sakurų stebėjimo vietas, susėdę po medžiais užkandžiauja ar žaidžia įvairiausius žaidimus. Apie žiedų prasiskleidimą įvairiuose Japonijos regionuose kasdien praneša televizijos programa, tad, sekdami prognozes, galite lengvai rasti tinkamą vietą šventei.

Žinoma, hanami metas neapsieina ir be daugybės fotografijų bei naujienų parduotuvių lentynose. Per porą sakurų žydėjimo savaičių visa Japonija panyra į rausvą debesį, tuo metu ypač išauga įdomiausių patiekalų ir gėrimų su sakurų žiedais pasiūla.

Hanami Lietuvoje

Nors hanami originaliai yra japoniška šventė, Amerika bei keletas Europos šalių jau ne vienus metus stengiasi prisiliesti prie Japonijos, kurdamos savitus sakurų stebėjimo festivalius. Lietuva –  ne išimtis.

Pastaraisiais metais vis stiprėjantį Lietuvos ir Japonijos ryšį puoselėja ir kasmetinės sakurų žydėjimo šventės. Pavyzdžiui,  Vilniaus Č. Sugiharos parke žydinčios sakuros pritraukia tūkstančius žmonių, norinčių patirti kiek mistišką hanami dvasią.

Nors šiemet pavasarį pasitinkame pandemijos akistatoje, sakuros visame pasaulyje jau pradeda skleisti žiedus. Japonijos naujienų agentūros „Kyodo“ teigimu, 2021 metais hanami turėtų dalyvauti bene keturis kartus mažiau žmonių. Naujienos liūdnos, tačiau, pasitaikius progai, raginame visus Japonijos mylėtojus (ir ne tik!) grožėtis sakuromis tiek Lietuvoje, tiek svetur.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *