RŪKYMAS JAPONIJOJE

Beždžionė ragina nerūkyti ant metro platformos per nerūkymo valandas (7:00-9:30 ryte ir 5:00-7:00 vakare).

Kai aš paklausiau 65 metų moters, ką ji mėgsta veikti laisvalaikiu (per anglų kalbos pamoką) – ji man atsakė, kad mėgsta eiti išgerti ir parūkyti su draugėmis.

Ir nėra ko stebėtis. Japonijoje rūkymas yra tarsi socializacijos priemonė ir tai laikoma asmeniniu klausimu, o ne sveikatos problema. Cigarečių automatai ant kiekvieno kampo,  cigarečių gamintojai dalina mėginius tiesiog gatvėje, o nerūkomos zonos restoranuose – vis dar yra naujovė.

1966 rūkymas Japonijoje buvo tapatinamas su vyriškumu ir sunkiu darbu. Tad visi orūs `salary man`, kurie norėdavo parodyti kitiems kiek jie patiria daug streso darbe ir kaip sunkiai dirba – rūkė, – tuo metu tai sudarė 80 % vyrų (bendradarbių teigimu). Buvo galima rūkyti visur: traukiniuose, taxi, darbe, ligoninėje – kur tik nori.

Dabar rūkymo taisyklės Japonijoje yra labai sugriežtintos. 2014 metų statistika rodo, kad  šiuo metu apie 20% suaugusių žmonių rūko,  t.y. 15.3 milijonai vyrų ir apie 5 milijonai moterų [1]. Tad rūkalių skaičius šalyje vis dar yra įspūdingas.

Kodėl rūkymas toks populiarus Japonijoje?

Iki 1985 metų Japonijos tabako kompanija (Japan Tobacco Inc.) priklausė valstybei [2]. Dabar situacija pasikeitus, bet vis tiek vyriausybė turi didelį akcijų paketą, tad galima sakyti, kad vyriausybė pati gamina cigaretes. Todėl įstatymų reguliuojančių tabako vartojimą yra nedaug.

Šioje šalyje visuomenės elgsena daugiau reguliuojama pasiūlymais, o ne įstatymais. Privalomieji pasiūlymai yra labai didelė Japonijos kultūros dalis. Tai tarsi visiems savaime suprantamos nerašytos taisyklės, kurios atsiranda iš žmonių/bendruomenės nepasitenkinimo ir kurioms negali nusižengti. Tad pokyčiai Japonijoje rūkalių nenaudai įvyko ne dėl įstatymų, o dėl visuomenės socialaus judėjimo prieš rūkalius. Nors 2015m. vis dar galima nusipirkti traukinio bilietą rūkančių vagone, cigarečių dalinimas gatvėje jau yra nebetoleruojamas.

Japonai vyrai, neatsižvelgiant į tai, kad rūko daugiausiai pasaulyje, vis tiek  ilgiausiai gyvena ir rečiausiai suserga vėžiu. Šis fenomenas buvo pastebėtas jau 1970 metais [3]. Japonai vyrai rūkė daugiau nei amerikiečiai, bet iš 100,000 vyrų 130 amerikiečių susirgdavo plaučiu vėžiu ir tik 43 japonai.

Kokia japonų sveikatos paslaptis?

Mokslininkai manė, kad tai susiję su genetika, bet tyrimai parodė, kad  – ne. Tuomet jie analizavo tabaką, manė, kad gal tabakas, kurį rūko japonai yra kitoks. Išsiaiškino kad 60% Japonijos tabako yra iš Virdžinijos – tad ir amerikiečiai rūko tą patį. Tuomet nagrinėjo filtrą – bet tai ir ne filtras.

Po ilgų tyrinėjimų mokslininkai  išskyrė keletą galimų priežasčių (aptarsiu įdomiausius). Pirmiausia, Japonijoje nemadinga surūkyti visą cigaretę, todėl jie palieka nesurūkę apie 10-15 % . Japonai laikosi taisyklių: čia galima rūkyti, kai tau sueina 20 metų – 60% jų tuomet ir pradeda rūkyti. Taip pat žmonės geria daug žalios arbatos, kuri valo organizmą. Vidutiniškai japonas vyras per dieną išgeria 10 puodelių žalios nesaldintos arbatos. Jie sportuoja ir vartoja mažai riebių produktų – sveikas gyvenimo būdas (nors ir su alkoholiu ir cigaretėmis) [4,5,6].

Tad štai ir supaprastintas receptas – nesurūkyti visos cigaretės ir gerti daug žalios arbatos 😀

Apibendrinant, 2013 metų atliktos moksleivių apklausos rezultatai rodo, kad rūkymas jaunų žmonių akimis yra `nekietas` įprotis. 2000 metais 30% moksleivių išreiškė norą rūkyti, 2006 m. – 17%, o 2012 m. tik apie 10% [7].  Tad kai ši karta užaugs – rūkymas bus ne tik nepriimtinas, bet ir nebemadingas.

Šaltinis: http://www.lastauskaite.com/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *