Sakuros

Sakuros – tai japoniškos vyšnios. Jomis vadinamos šios vyšnių rūšys: Prunus serrulata, Prunus speciosa, Prunus yedoensis, Prunus sargentii. Šie medžiai auginami kaip dekoratyviniai, jų vaisiai nėra valgomi. Žiedai gali būti įvairių rožinių atspalvių arba balti.

Kiekvienais metais Japonijos hidrometeorologijos tarnyba skelbia sakurų žydėjimo sezono prognozes, kurias japonai atidžiai seka ir planuoja Hanami. Hanami yra sakurų žiedų stebėjimo šventė. Tai vienas laukiamiausių metų įvykių. Ši šventė Japonijoje gyvuoja jau šimtus metų. Sakurų žydėjimas Japonijoje prasideda sausio vidury ir tęsiasi iki pat gegužės vidurio ir apima visą šalį – nuo Okinawa pietuose iki Hokkaido šiaurėje. Pražydusios sakuros žiedai išsilaiko nenubyrėję vos vieną-dvi savaites. Todėl sakurų žydėjimas, pažvelgus į Japoniją iš viršaus, primena žiedų kelionę – nuo šiltesnės pietinės šalies dalies link šiaurinės. Hanami švenčiama ne tik dieną, bet ir naktį. Tačiau dabar, senoms tradicijoms pamažu nykstant, dažnai susirenkama ne pasigrožėti žiedais, o tiesiog pavalgyti ir išgerti. Tokie švenčių dalyviai pačių japonų ironiškai vadinami “hana yori dango” – “pirma kotletai, o žiedai niekur nepabėgs”. Pagal japonų tradicijas mokslo ir fiskaliniai metai prasideda balandžio mėnesį, dažnai tai sutampa su Hanami. Sakuros sodinamos visur – prie valstybinių įstaigų, verslo įmonių, mokyklų, universitetų.

Senovėje iš sakurų žydėjimo buvo sprendžiama apie būsimą derlių ir tinkamą ryžiams sodinti laiką. Per sakurų žydėjimą tradiciškai reikia paragauti sakės. Hanami buvo švenčiama visoje šalyje – tiek imperatoriaus rūmuose, tiek eilinių japonų namuose. Poetai apie sakurų žiedų grožį, kaip metaforą, atskleidžiančią žmogaus gyvenimo trapumą, kurdavo eilėraščius.

Visoje Japonijoje galima suskaičiuoti tūkstančius sakurų parkų. Kiekvienas jų yra savitas, originalus, turintis savo istoriją ir dvasią. Parkai skiriasi savo landšaftu, augančiomis sakurų rūšimis, kompozicijomis ir pan. Todėl lankantis skirtinguose sakurų parkuose, kiekvieną kartą patiriami vis nauji įspūdžiai, pajaučiama nepakartojama atmosfera. Žymiausiems sakurų parkams pristatyti Japonijoje yra sukurtos internetinės svetainės. Penki žymiausi sakurų parkai Japonijojeyra šie: Hirosaki parkas, Yoshinoyama, Arashiyama, Himeji pilis, Chidorigafuchi.

Hirosaki parkas (Aomori prefektūra, Hirosaki miestas) yra labiausiai japonų vertinamas parkas. Jame auga apie 2600 penkiasdešimties rūšių sakurų. Čia auga seniausia Japonijoje someiyoshino rūšies sakura, kurios amžius siekia daugiau nei 120 metų. Tame pačiame parke galima rasti ir storiausią šios rūšies sakurą. Jos kamieno apimtis – apie 5.37 m. Parkas yra šalia Hirosaki pilies bokšto, matyti Iwakiyama kalnas, kas sukuria nepakartojamą kompoziciją. Hirosaki parkas yra žymus tuo, kad čia sakuros nuo senų laikų yra formuojamos karpant. Šio parko sakuros pasižymi ypač dideliu žiedų skaičiumi. Kasmet sakurų žydėjimo metu jį aplanko apie 2 milijonai lankytojų.

Kitas sakurų parkas yra Yoshinoyama (Nara prefektūra, Yoshino miestelis), esantis ant Yoshino kalno. Tiksliausiai šį parką apibūdinanti frazė – “vienu žvilgsniu 1000 medžių”. Būtent tai pakeri šimtus tūkstančių japonų ir kitų šalių turistus. Čia daugiausia auga shiroyama rūšies sakuros. Kalno šlaite auga net 30 tūkstančių sakurų. Kalno aukštis svyruoja nuo 200 iki 800 metrų virš jūros lygio, todėl dėl aukščio skirtumo salygotų klimato aplinkybių sakuromis čia galima grožėtis apie mėnesį laiko. Kalne yra įrengti pasivaikščiojimo takai, į viršūnę galima pakilti autobusu.

Arashiyama (Kijoto prefektūra, Kijoto miestas) taip pat yra kalnas, kurio šlaituose auga apie 1500 yamazakura ir someiyoshino rūšies sakurų. Sakurų žydėjimo metu kalnas paskęsta nuostabiame augalijos žalumos ir sakurų žiedų kontraste. Šis kalnas taip pat nuostabiai atrodo rudenį koyo laikotrapiu, kai japoniški klevai nusidažo raudona spalva ir kalnas paskęsta raudonyje.

Himeji pilis (Hyogo prefektūra, Himeji miestas) yra pati didžiausia, turistų lankomiausia ir įspūdingiausia pilis Japonijoje. Šioje pilyje ir aplink ją esančioje teritorijoje auga apie 1000 sakurų. Himeji pilis labia įspūdingai atrodo žydinčių sakurų fone. Šiuo metu Himeji pilis yra restauruojama.

Chidorigafuchi alėja (Tokijo prefektūra, Chiyoda miestas) yra nusidriekusi šalia imperatoriaus rūmų. Čia auga apie 260 someiyoshino ir ooshima rūšies sakurų. Šį parką vertėtų aplankyti vakare, kadangi per sakurų žydėjimą nuo 18.30 iki 22 valandos yra įjungiamas specialus apšvietimas. Sakuromis galima grožėtis ir plaukiant valtele šalia imperatoriaus rūmų esančiame kanale.

2 atsakymai į “Sakuros”

  1. Laba. Šaunus straipnis. Siūlau juo pakeisti šiuo metu esantį tragišką visom prasmėm straipsnį lt.wikipedijoje. 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *