Torii vartai

Torii („vieta kur ilsisi paukščiai“) vartai dar vienas Japonijos simbolis. Tai tradiciniai šintoizmo vartai, dažniausiai stovintys prie įėjimo į Šinto šventyklą.Torii simbolizuoja perėjimą nuo žemiško vulgarumo prie šventumo. Kartais prieš šventyklas yra statomi net keli tokie vartai. Imperatoriai Japonijoje laikomi  šventais, todėl prieš įėjimą į imperatorių šeimų kapavietes būtinai stovi torii vartai. Japonijos kultūrai susimaišius su atėjusiu budizmu, torii randami ir budistinėse šventovėse, tik paprastai šie torii yra daug mažesni bei daug rečiau sutinkami.

Torii simbolis taip įaugęs į Japonijos kultūrą, kad jų forma žemėlapyje yra žymimos šventyklos. Torii netgi yra laikomas Japonijos simboliu nereliginiame kontekste.

Pirmieji torii yra minimi dar 922m. Yra išlikusių itin senų torii kaip akmeniniai statytieji XII amžiuje ar mediniai ryobu torii Kubō Hachiman Shrine statyti 1535m.

Tradiciškai torii būdavo statomi iš akmens ar medžio, šiuo metu – iš modernių statybinių medžiagų. Torii gali būti dažyti arba ne. Vyraujančios spalvos – juoda ir raudona. Torii yra statomi tiek sausomoje, tiek ir vandenyje, netgi jūroje.

Torii skaičius Japonijoje labai išaugęs, kai kuriuose miestuose kaip Kyoto siekia net tūkstančius, kadangi torii, kaip padėkos ženklą, stato žmonės, kuriems pasisekė verslas ar aplankė didelė sėkmė.

Torii kilmė tiksliai nėra žinoma. Yra kelios versijos, kuri jų teisinga – pasakyti sunku. Tokios formos vartais yra plačiai paplitę ir kitose Azijos šalyse – Kinijoje, Tailande, Korėjoje, tačiau Japonijoje jų ypač gausu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *